Çikolatanın Mutluluk Etkisi

Yazar Admin 29/05/2018 1 Yorumlar

 

Yaşanan günlük iş stresinden yaklaşan sınav stresine kadar sizi kaygılandıran ve mutsuz eden şeylerin tek çaresi; “mutluluk ilacı” olarak adlandırılan çikolata yemektir. Çikolatanın mutluluk ilacı olarak adlandırılması içinde bulundurduğu bileşiklere bağlı olmasıdır.

 

Çikolatanın içinde çok sayıda madde ve bileşiklerin bulunmasından dolayı, beyni ve vücudu tamamen hoş ve olumlu yollarla etkiler. Çikolatanın içinde bulunan her bir maddenin tek tek beyinde çok büyük etkilere sahip olamamasına rağmen, bunların hepsinin bir çikolatada birleşimi ile beyinde muazzam etkiler görülür ve küçük bir ısırıkta bile beyin, pozitif duygular üretmeye başlar.

 

Çikolatanın Mutluluk Etkisi Yaratmasının Nedeni Nedir?

 

Çikolatanın içinde bulunan serotonin ve endorfin stresi azaltır, kötü bir ruh halini olumlu yönde etkiler. Serotonin bir nörotransmitter gibi davranırken, endorfinler endokrin sistemle çalışan ve vücudumuzda salınan hormonlardır.

 

Serotonin, sinir sistemi fonksiyonlarının düzenleyicisi olarak rol oynamaktadır. Mesajları beynin bir kısmından alıp, diğerine aktarmaya yardımcı olmaktadır. Kısacası serotonin, kişiye canlılık, zindelik, pozitif duygular veren mutluluk hormonudur.

 

Endorfinler sinir sisteminde, hipofiz bezinde, beynin diğer bölümlerinde bulunan, vücudun sakin ve rahat hissetmesini sağlayan hormonlardır.

 

Mutluluğun oluşmasına katkıda bulunabilecek diğer çikolata bileşenleri ise; feniletilamin ve teobromindir. Feniletilamin; doğal, etkili bir antidepresan olup, kalp atışı, uyanıklık ve motivasyon gibi aşık olunca karşılaşılan duyguları üretmektedir. Başka bir deyişle çikolata ile aşk, bünyemizde ortak etkiler yaratmaktadır.

 

Her zaman mutlu hissetmek önemlidir. Mutlu hissetmek, gülümsemek hem bizi sağlıklı yapar hem de sosyal ilişkilerimizi kuvvetlendirir. Mutlu olan insan stresten uzaklaşır, bu sayede erken yaşlanma görülmez ve uzun ömür sağlar. Yüzü asık olmayan, her zaman sıcak bir gülümsemeye sahip olan insanlar sayesinde mutlu toplumlar oluşur. Mutlu toplumlarda bu sayede kaygı bozukluğu, stres oluşmaz. Mutlu olmanın önemini hayati değerlerimizi etkilediğinde ve üzüntüye dayalı çeşitli hastalıklara sahip olduğumuzda anlarız. Sağlıklı bir ruh haline sahip olmak ve dünyayla barışık olmak için mutlaka günde bir parça çikolata yiyin.

 

Kendinizi kötü mü hissediyorsunuz hemen ağzınıza bir çikolata ya da bir draje atın mutluluğa gülümseyin. Mutluluğun sırrı çikolata yemekten geçer.

 

 

 

Etiketler: çikolata

1 Yorumlar

Mehmet Akkol:
15/06/2019, 05:52:11 PM
Yanıtla

Kuru yemişleri göremiyorum.

Sohbete Katıl